Benzin fiyatına 6-8 kuruş indirim geliyor

Türkiye’de ÖTV ve KDV’den elde edilen gelirlerin yaklaşık dörtte birlik kısmı akaryakıttan sağlanıyor. Bir litre benzinin yüzde 60’lık dilimini vergiler oluştururken, yüzde 30’u ürün ve geriye kalan yüzde 8,6’sı dağıtıcı-bayi, yüzde 1,2’si de toptancının kar marjında oluşuyor.

TÜRKİYE 6. SIRADA

Medya takip kurumu Ajans Press, vergi ve benzin fiyatları üzerine medya incelemesi gerçekleştirdi. Yapılan medya incelemesine göre son zamanlarda meydana gelen artışla, benzin ve mazot fiyatları Türkiye tarihindeki en üst seviyeye ulaştı. Ajans Press’in PETDER’den elde ettiği bilgilere göre, Türkiye yıllık ortalama 35 milyon ton akaryakıt satışıyla Avrupa ülkeleri arasında 6.sırada yer aldı.Geçtiğimiz yıl akaryakıt dağıtım sektörü vergiler hariç 65 milyar lira ciroya ulaşırken, dolaylı vergiler eklendiğinde bu rakam 140 milyar liraya ulaştı.

EN ÇOK KONUŞULAN HABER; AKARYAKITA ZAM!

Akaryakıta yapılan son zamlarla birlikte 1 litre mazotun fiyatı İstanbul Anadolu yakasında ilk kez 5 lirayı aşarken, benzin 5.50 liranın üzerinde çıktı Ajans Press ve ITS Medya’nın incelemesine göre yapılan son zamlar özellikle Kasım ayı içerisinde bin 522 yazılı basın haberiyle konuşulurken, internette 4 bin 891 haber yansıması tespit edildi. Akaryakıta yapılan zamlar, Türkiye’nin Kasım ayında en çok konuştuğu başlıklar arasında yer aldı.

İŞTE BENZİN VE MOTORİN FİYATLARI;

Yapılan son zamların ardından İstanbul’da benzin litre fiyatı 5,63 TL’den, motorin litre fiyatı ise 5,08 TL’den alıcı buluyor. Ankara’da ise benzin litre fiyatı 5,66 TL’den, motorin  litre fiyatı ise 5,10 TL’den satışa sunuluyor. İzmir’de ise benzin litre fiyatı 5,62 TL’den  motorin litre fiyatı ise 5,07 TL’den satılıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın