3 doktorun intiharı sonrası acil toplantı.. POLİS ??..!!!

Polis İntiharları basında haber niteliği bile taşımıyor ..!

Haberin detayını çoğumuz biliyoruz. bizim için sorun değil tabiki doktorlarda dahil herkesin çalışma saati insancıl olsun. ama polisinki insanlık seviyesinin bile çok altındayken neden kimse gündeme getirmez ? Bitmek bilmeyen 12 – 12 çalışmaları hangi hastanede çalışan personele söylesek inanmıyorlar. öyle iş mi olur diyorlar. zaten hangi kurum personeli haftada 60 saatten şikayet ederken çözümü beklerken kendisini aylarca haftada 84 saat çalışmakta buluyor ??

Adana’da Dr. Ece Ceyda Güdemek, Batman’da Cerrah Dr. Engin Karakuş, İstanbul’da tıp öğrencisi Yağmur Çavuşoğlu, aynı gün yaşamına son verdi. 2 hekim de intihar notlarında ağır çalışma koşullarını dile getirmişti. Ardı ardına yaşanan intiharlarla birlikte, sağlık çalışanlarının 36 saati bulan nöbetlerini ve ağır çalışma koşullarını gündeme getiren Habertük Gazetesi’nin haberi, yankı uyandırdı.

Gazete Habertürk’ten Fatmanur Boylu’nun haberine göre Sağlık- Sen, Sağlık Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, dün yaptıkları ortak toplantıda sağlık çalışanlarının şikâyet ve taleplerini değerlendirdi. Öğrenimine devam eden sağlık çalışanlarına kolaylık sağlanması kararı alınan toplantıdan çıkan, ağır çalışma koşullarını düzenleyecek kararlardan bazıları şöyle:

– Mazeret izinlerini senelik izinlerinden bağımsız kullanabilecekler.

– Sağlık Bakanlığı’nda çalışan eşlerin nöbet düzenlemesinde kolaylık sağlanacak.

– Muayene önceliği verilecek.

– Eğitim mazeretine bağlı tayin olanların derslerine devam edebilmeleri için kolaylık sağlanacak.

– 2018’in ilk yarısında. görevde yükselme sınavının duyurusu yapılacak.

– Türk Silahlı Kuvvetleri’nden devrolan hastanelerde çalışan personelin yıllık izinlerindeki hak kayıpları giderilecek.

– Hac organizasyonunda tüm sağlık çalışanlarının görevlendirilebilmesi için Diyanet İşleri Başkanlığı’yla görüşme gerçekleştirilecek

1 yorum

Bir yanıt bırakın