Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu

Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu özür ataması hakkında açıklama

Bakan İsmet Yılmaz sözleşmeli öğretmenliğin hayata geçirilmesi ile birlikte Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde öğretmen sirkülasyonunun en aza indirilmeye çalışıldığını belirtti. Şu ana kadar hep olumlu geri bildirim aldıklarını vurgulayan Milli Eğitim Bakanı sözleşmeli öğretmen istihdamı yerine öğretmenlere teşvik vererek Doğu’da tutmanın mümkün olmadığını ifade etti.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMASI

Hakkari’de görev yapan öğretmene teşvik vererek orada tutmanın devletin mali kaynakları açısından mümkün olmadığını belirten Milli Eğitim Bakanı, sözleşmeli öğretmen atamasının ve atamalarda mülakatın devam edeceğini söyledi. Bakan İsmet Yılmaz Hakkari’de bir okul müdürünün kendisine “Öğretmenler kurulu toplantısını aynı öğretmen ile iki sefer yapmadım” ifadesini kullandığını belirtti. 10.Kalkınma planında öğretmen sirkülasyonunun Doğu’da ve Güneydoğu’da bir buçuk yıldan az olduğu ifadesinin yer aldığını hatırlatan Bakan Yılmaz, oralarda öğretmen durmadan değişiyor ancak batıda 7 yıl 8 yıl 10 yıl 15 yıl kalabiliyor dedi.

ÖĞRETMENLER MEMNUN OLMAYABİLİR
Sözleşmeli öğretmenlikten öğretmenler memnun olmayabilir ancak veliler bundan memnun ifadesini kullanan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz bu sistemden vatandaşlar, herkes memnun vurgusu yaptı. Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu hakkında da son gelişmeleri belirten Bakan Yılmaz eş özrü ataması isteyen sözleşmeli öğretmenler için umut vadetmeyen açıklamada bulundu.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yapılan sözleşmeli öğretmenlik ve sözleşmeli öğretmenlerin eş özrü hakkında açıklamanın videosu;

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN EŞ DURUMU
Sözleşmeli öğretmenlerin aile birliği konusunda açıklama yapan Bakan Yılmaz “benim öğretmen ihtiyacım Hakkari’de Eskişehir’de değil ki, aile birliğini sağlamak esas olsaydı doğrudur nerede olursa olsun sağlayalım. Ama aile birliğini sağlayacağım diye Hakkari’deki öğretmeni Eskişehir’e aldığımda Hakkari’ye kimi göndereceğim? Hakkari’deki öğrencilerin öğretmen ihtiyacını kim karşılayacak, hiç kimse bunu düşünmez mi?” ifadelerini kullandı.

Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının mutabık kalarak ikisi de sözleşmeli öğretmen olan eşlerin eş durumu için çalışma yapıldığını vurgulayan Bakan Yılmaz “sözleşmeli öğretmenin birisi Bitlis’te bir diğeri Hakkari’de görev yapıyorsa aile birliği Hakkari’de sağlanacak” dedi. Eğitimin en önemli unsurunun öğretmen olduğunun altını çizen Bakan İsmet Yılmaz “eğer bir reform getiriliyorsa öğretmen bu reformu içselleştirmeyip benimsemiyorsa bu reformun başarıya ulaşması mümkün değildir” dedi. Öğretmenlik fedakarlık mesleğidir öğretmenlerden fedakarlık bekliyoruz açıklaması yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Maarif Davası Kitabında Nurettin Topçu’nun “Öğretmen şikayete başlamışsa öğretmen olmaktan çıkmıştır” sözünü hatırlattı.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın